Poniński Adolf, h. Łodzia (1855-1932)


         

Adolf Poniński h. Łodzia,  ur. 18.05 1855 roku w Poznaniu - syn Bolesława, ziemianina z Malczewa w pow. Gnieźnieńskim i Leokadii Goetzendorf - Grabskiej. Jego dziadkiem był Stanisław Poniński (1781-1847), dyrektor gen. Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu. Brat Alfred Antoni Poniński (1840-1915) od 1868 roku pełnił funkcje proboszcza w Kościelcu, trzykrotnie kandydował, mimo protestów władz niemieckich na arcybiskupa Gnieźnieńskiego.
Właściciel dóbr Kościelec (855 ha), Dziarnowo (333 ha), Leszczyce (263 ha), Żerniki w pow. inowrocławskim oraz Piotrkowice w pow. strzelińskim. Kościelec odziedziczył (w 1870) po śmierci ciotki a zarazem matki chrzestnej Rozalii z Ponińskich 2/v Łączyńskiej. Prezes Towarzystwa Rolniczego inowrocławsko-strzelińskiego, prezes miejscowego Kółka Rolniczego, członek Zarządu C.T. Gospodarczego w Poznaniu, wieloletni członek Komitetu wyborczego, deputowany Ziemiaństwa  Kredytowego, współzałożyciel cukrowni w Pakości i Kruszwicy oraz długoletni prezes rady nadzorczej w Janikowie, pierwszy marszałek Sejmu Wojewódzkiego w odrodzonej Polsce, współzałożyciel Drukarni i Wydawnictwa "Dziennik Kujawski" w Inowrocławiu, wzorowy ziemianin, ordynat kościelecki. Hojnie wspierał działania patriotyczne, społeczne i religijne. Odbudował m.in. zniszczony kościół parafialny

w Kościelcu i Ociążku (w pow. ostrowskim). Za czasów niemieckich - jako członek wydziału krajowego w Bydgoszczy i powiatowego w Inowrocławiu - był przez ok. 30 lat - referentem spraw różnych instytucji i fundacji humanitarnych i dobroczynności publicznej. w !880 roku poślubił Zofię Adolfinę h. Czapską z Wilna (1860-1929). Jego dom słynął ze staropolskiej gościnności. Był ostoją tradycji polskich. Pałac kościelecki nazywano "Hotelem pod złotym sercem". Skupiał on i jednoczył bliższych i dalszych krewnych, a także nierzadko cudzoziemców. Jako patron kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty w Kościelcu ufundował jeden z największych dzwonów wagi 18 ctr.. Pozostawił dwóch synów: Alfreda Emeryka Ponińskiego (1896-1968), dyplomatę, zmarł w Sydney i hr. Edwarda Ponińskiego (1887-1939), został zamordowany przez hitlerowców w czasie "krwawej nocy" z 22 na 23 października 1939 roku w inowrocławskim więzieniu.
   Adolf Poniński zmarł 23 sierpnia 1932 roku w Kościelcu, spoczywa wraz z żoną, Zofią, h. Czapską w krypcie Kaplicy pw. św. Barbary w Kościelcu.
 
 

Na tle prawej kolumny
Adolf hr. Poniński
[kliknij na fot. aby powiększyć]

strona główna

 

Źródło: ks. Maciej Kuczyński, "Historia Kościelca w wypisach", Prymasowskie Wydawnictwo Gaudentinum, Kościelec 2009