Sekcja strzelecka

Strzelectwo sportowe i letnie sporty obronne w ZSCKR Kościelec.
Lata 1999 – 2002

(…) 1999r.
Sporo satysfakcji przynosiły nam starty w zawodach o Puchar Polski. Rokrocznie odbywały się trzy rundy w czasie których wybierano na podstawie wyników osiem najlepszych seniorek i dwanaście juniorek, które walczyły we wszystkich konkurencjach strzeleckich o Drużynowe Mistrzostwo Polski (panowie też). Pierwsze zawody o Puchar Polski odbyły się tradycyjnie w Zielonej Górze. Doskonały wynik M. Domagaiskiej, 387 p. dał jej VI miejsce.
E.Kędra była 15 z wynikiem 383 p. Na zawodach II Rundy najlepiej wypadliśmy w karabinku sportowym. We Wrocławiu E.Kędra była III z wynikiem 579 p. Ostatnia, III Runda tak jak co roku jest rozgrywana w Bydgoszczy. Wynik Ewy Kędry 387 p., to nie zamierzony rewanż za osiągnięcie Małgosi Domagalskiej w Zielonej Górze. Tym razem ten wynik pozwolił na zajęcie II m. 384 p. i VI miejsce wywalczyła Małgorzata Domagaiska.
Eliminacje do OOM, też wypadły dobrze. W zawodach o „Złoty Muszkiet..”, M.Domagalska zwyciężyła w kpn z wynikiem 381 punktów. Było to pierwsze zwycięstwo naszej uczennicy na zawodach ogólnopolskich. W karabinku sportowym zajęła 810katę,572p., tuż za nią uplasowała się Agnieszka Wleklińska strzelając 571p.
(.)
W czerwcu 1999 w Krakowie, odbyły się 38 finały centralne zawodów o „Srebrne Muszkiety”, organizowane przez MEN i MON dla szkół ponadgimnazjalnych.
Niespodziewanie dla wszystkich, pomimo tego, że był to nasz pierwszy start, wygraliśmy te zawody z dość dużą przewagą przed ekipą z Bielska Białej i LO z Chojnic. Indywidualnie wygrała Ewa Kędra 576 p, II była Agnieszka Wleklińska 575 pkt. Naszą drużynę uzupełniały Jola Adamczyk i Małgorzata Domagaiska. Wyprzedzę trochę fakty i od razu napiszę o tym, że w kolejnych latach również odnosiliśmy zwycięstwa.
XXXIX zawody Centralne odbyły się w Dęblinie w dn.2-4.06.2000r., drużynowo po raz drugi zajęliśmy I miejsce. Indywidualnie, jak rok wcześnie I była Ewa Kędra 586 pkt., przed Małgorzatą Domagalską 579 pkt. W drużynie startowała także Anieszka Wleklińska, która zajęła 10 miejsce. Jubileuszowe XL zawody w roku 2001 organizowało Kuratorium woj.kujawsko – pomorskiego na strzelnicy bydgoskiego Zawiszy. Po raz trzeci z rzędu wygraliśmy drużynowo. Ponownie I miejsce wywalczyła Ewa Kędra z wynikiem 579 pkt., a druga tak jak rok wcześniej była Małgorzata Domagaiska 578 p. Ósma była Agnieszka Wleklińska.
W roku 2002, 41 centralne finały o ” Srebrny Muszkiet”. odbyły się w Warszawie Tym razem wygraliśmy osiągając bardzo dobre wyniki drużynowo 1751 pkt., wyprzedzając drużynę ZSE z Bielska Białej o 23 pkt. Po raz pierwszy wystąpiliśmy bez naszej dotychczasowej liderki, Ewy Kędry, która wygrała trzy razy w trzech startach. Godnie zastąpiła ją Brygida Kędzierska uzyskując naprawdę wartościowy rezultat: 590 pkt., drugie miejsce zajęła Agnieszka Wleklińska 585 pkt., piąta w klasyfikacji dziewcząt była Małgorzata Domagaiska 576 pkt. Kolejne zwycięstwo nasza drużyna odniosła na finałach w Krakowie. Naszą szkołę reprezentowały: A. Wleklińska 579 pkt. I miejsce indywidualnie, B.Kędzierska 573 pkt., III miejsce ind., oraz K. Kędzierska 572 pkt. IV miejsce. W roku 2004 finały odbyły się na strzelnicy WKS „Śląsk” we Wrocławiu. Było to szóste zwycięstwo naszej szkoły w finałach o „Srebrne muszkiety”. Drużyna reprezentująca naszą szkołę i woj. Kuj-pomorskie, wystąpiła w składzie: Brygida Kędzierska, Krystyna Kędzierska i Barbara Ptak. Indywidualne zwycięstwo odniosła B. Kędzierska osiągając wynik 583 pkt. W 2005r. startując na strzelnicy w Ustce w siódmym z kolei finale zajęliśmy V miejsce.
Drużyna startowała w składzie: Agnieszka Dolot, Katarzyna Bachanek i Joanna Marek.
Trochę żal przegranej, ale ile można….
(… )
W dn.26-29.06 na strzelnicy WKS „Zawisza” odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów.
Także ten występ można uznać za bardzo udany, ponieważ dzięki dobrym wynikom do Kadry Narodowej została powołana Ewa Kędra. Zajęła ona V miejsce w kpn 389 p., oraz VII w 3×20 z rezultatem 556 p.
Wyniki na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w Zielonej Górze także były lepsze niż rok wcześniej, chociaż apetyty były wyższe. Niestety na zawodach nie mógł być obecny opiekun dziewcząt, Jarosław Cichowski, co być może miało wpływ na osiągnięte wyniki. Agnieszka Wleklińska była VII w ksp 60L 573 p., Małgorzata Domagaiska zajęła 9 miejsce w kpn z rezultatem 377p. Na OOM startowała też Anna Kardacz, niestety na razie bez sukcesów.
W roku 1999 zdobyliśmy także trochę medali na Mistrzostwach LOK w Tarnowie. W maju M. Domagaiska z wynikiem 384 p., wywalczyła srebrny medal w karabinku pneumatycznym. We wrześniu natomiast Ewa Kędra osiągając identyczny wynik, zdobyła zloty medal w kat .juniorek. Oprócz złota w kpn, dorzuciła jeszcze srebrne medale w konkurencji 60L z wynikiem 570p, oraz w 3×20 540p. We Wrześniu rozpoczęły treningi Brygida Kędzierska, Krystyna Kędzierska, Agnieszka Mejna oraz Barbara Ptak.
Wspominając wyniki z roku 1999 nie sposób pominąć pierwszego wyniku klasy mistrzowskiej. 12 grudnia na zawodach klasyfikacyjnych w Zielonej Górze Ewa Kędra uzyskała 392 punkty. Pozwoliło jej to na zajęcie bardzo wysokiego II miejsca.
(…) 2000r W roku 2000 wyniki były jeszcze lepsze. Na pierwszych zawodach o Puchar Polski Ewa Kędra była IV w kpn 386, oraz V w ksp 60L 579p. Na drugich zawodach z tego cyklu we Wrocławiu odniosła zwycięstwo z wynikiem 589 (!), IV była Agnieszka Wleklińska 584 p. Ewa zdobyła „Puchar Wiosny”, ponieważ miała najlepszy wynik wśród seniorek i juniorek.
Obie z Agnieszką miały zresztą rezultaty lepsze od Renaty Mauer.
III runda odbyła się w Bydgoszczy.Kędra była V w ksp 60L, 581 p., IV miejsce zajęła w kpn 386 p., w strzelaniu z trzech postaw IV lokatę zajęła Anna Kardacz 556,8 miejsce przypadło Małgorzacie Domagalskiej 550 p. W międzyczasie odbyły się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląsk 2000. Na zawodach w Częstochowie II była Agnieszka Wleklińska w 60L z wynikiem 576, w trzech postawach V była Anna Kardacz 542, VI z tym samym wynikiem była A.Wleklińska. Oprócz nich do OOM zakwalifikowały się Brygida Kędzierska, Krystyna Kędzierska i Agnieszka Mejna. Jak zawsze w roku olimpijskim i tym razem odbyły się Igrzyska Sportowców Wiejskich. Zawody odbyły się w Świeciu.
Rywalizację w karabinku wygrała Ewa Kędra 195 pkt., Leszek Wiliński był czwarty, zespołowo nasza dryżyna zajęła pierwsze miejsce.
W dn.23-26 czerwca odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski Juniorów w którym uczestniczyły nasze uczennice. Najlepsze miejsce, ale z pewnych względów pechowe bo IV zajęła E.Kędra w karabinku sportowym 60L. Strzeliła 586 punktów i była naprawdę blisko medalu.
VI lokatę zajęła w karabinku pneumatycznum strzelając 388 p. Małgosia Domagaiska strzelała trochę pechowo i wynikiem 374 była 18.
Tydzień później Ewa z Kadrą Narodową wyjechała na kolejne w jej karierze zawody zagraniczne. Były to Zawody Nadzieji Olimpijskich w Pilznie. Ustanowiła tam wynikiem 590 p. swój rekord życiowy co pozwoliło jej na zajęcie 14 lokaty.
Życiowy sukces osiągnęła jednak 6.07.2000r. na Mistrzostwach Kobiet i Mężczyzn we Wrocławiu. Na tych najważniejszych zawodach uzyskała wynik 592 strzelając w poszczególnych seriach: 98,97,99,98,100,100.
„Niespodziewany brąz”.Takim tytułem opatrzono w „Gazecie Wyborczej” tę informację dodając, że…bardzo przyjemną niespodziankę sprawiła 19-1atka z podinowrocławskiej miejscowości. Była trzecia w karabinie sportowym 60 strzałów leżąc.(…) Przegrała tylko z A.Hatalską i mistrzynią olimpijską z Atlanty’96 Renatą Mauer. Obie wystrzeliły po 596 pkt., co było nowym rekordem kraju.
To nie były ostatnie „niespodzianki” w tym sezonie. Express Bydgoski zamieścił dwa tygodnie później, 24.07. relację z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Częstochowie…,”Takiej niespodzianki nie przewidział nikt. Pierwszy dzień strzeleckich zmagań i reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego wzbogaciła się o dwa złote medale. Sprawcami tak miłych niespodzianek byli: zawodniczka klubu LUKS Kościelec Agnieszka Wleklińska i zawodnik Tarczy Bydgoszcz Bartosz Laskowski….”. Bardzo dobrze strzelała także Anna Kardacz która zdobyła brązowy medal w trzech postawach, była to trzecia „niespodzianka” lipca 2000r.
Wyniki: 60L: I miejsce Agnieszka Wleklińska 585pkt.,17 Brygida Kędzierska 570 pkt.
3×20: III miejsce Anna Kardacz 554 pkt.,VI Agnieszka Wleklińska 551 pkt., 12 Brygida Kędzierska 541 pkt. kpn:IV Anna Kardacz 381 pkt.,.
Do kompletu wyników z tego roku należy jeszcze zaliczyć medale na Mistrzostwach LOK w Tarnowie, złoty Anny Kardacz w 3×20 560 pkt., srebrny w tej samej konkurencji Agnieszki Wleklińskiej 550 pkt., oraz brązowy Agnieszki w 60L 573 pkt.
Jak co roku dziewczęta wywalczyły także trochę miejsc na podium w Mistrzostwach Okręgu w strzelaniach z karabinka sportowego i pneumatycznego.
Listopad i Grudzień to miesiące w których rozpoczyna się rywalizacja o miejsca w Reprezentacji Narodowej na Mistrzostwa Europy. Dlatego tak ważne są zawody klasyfikacyjne w Zielonej Górze i Wrocławiu.
We Wrocławiu V była Ewa Kędra 384 pkt., nieźle też strzeliła Agnieszka Wleklińska, która z wynikiem 383 pkt., była 8. W dniach 7-10.12.2000r. drugie Zawody Klasyfikacyjne odbyły się w Zielonej Górze. Wyniki były wyższe, chociaż miejsca podobne. W pierwszym strzelaniu Ewa Kędra uzyskała rezultat 387 pkt., dało to jej V lokatę, w drugim najlepsza z Kościelca była Anna Kardacz, która z wynikiem 386 pkt., zajęła 8 miejsce.
2001r.
Wysokie miejsca na obu tych zawodach spowodowały, że Ewa Kędra została powołana na zawody międzynarodowe, które odbyły się w Pilźnie. Zawody strzeleckie „Grand Prix Pilzno” odbyły się w dn.12-14.01.2001r. Ewa strzeliła 392pkt., co dało jej miejsce w finale w którym uzyskała wynik 101,1 (wyrównała rekord życiowy) i w sumie 8 miejsce.
Kolejne zawody międzynarodowe na które została powołana odbyły się w duńskim Arhus trzy tygodnie później. Najlepszy rezultat, który tam uzyskała to w dn.9.02., 388 pkt., i 10 miejsce. Niestety wyniki które uzyskała na tych zawodach nie dały jej awansu do Kadry na Mistrzostwa Europy.
2001r Okres startowy sezonu 2001 rozpoczęliśmy startem 10.03 w Łodzi na Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich Kobiet z broni pneumatycznej. W kategorii juniorek I miejce zajęła E.Kędra 385pkt., II była A.Wleklińska 384 pkt. Brygida Kędzierska w kat. jun. młodszych zajęła VI lokatę 371 pkt.
Kolejne zawody, IV Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie, Memoriał mjr J.Wrzoska odbyły się w Częstochowie w dn.5-8.04. Była to jednocześnie konsultacja szkoleniowa kadry olimpijskiej i narodowej Polski. Muszę tu wspomnieć, że od listopada 2000r w skład Kadry Narodowej oprócz Ewy Kędry wchodziły te nasze uczennice, które na OOMłodzieży zdobyły medale, czyli Agnieszka Wleklińska i Anna Kardacz. Jest to trochę „niesamowite”, jeżeli okazuje się, że około 30% trenujących w sekcji strzeleckiej naszej szkole należy do Kadry Narodowej.
Wyniki, które uzyskaliśmy były niezłe i pozwalały z pewnym optymizmem patrzeć na resztę sezonu. I w ksp 60L zajęła Ewa Kędra z wynikiem 589 pkt., wyprzedziła kolejną zawodniczkę o 7 pkt. Agnieszka Wleklińska była w tej konkurencji 9 z rezultatem 574 pkt. W trzech postawach zwyciężyła Renata Mauer, na VI sklasyfikowano w wynikiem 557 pkt., Agnieszkę Wleklińską, VII była Anna Kardacz 555 pkt.
Kolejne zawody I Runda Pucharu Polski w Zielonej Górze w dn.19-22.04,były bardzo szczęśliwe dla Brygidy Kędzierskiej. Nasza najlepsza w tej chwili juniorka mlodsza, zajęła II miejsce z wynikiem 592 pkt., jak się okazało był to nowy Rekord Polski. VI była Ewa Kędra 587 pkt. Kolejna konkurencja ,Ksp 3×20 i IV miejsce Ewy 566 pkt., oraz V Agnieszki 561 pkt (obie strzeliły Życiówki).
Wzięliśmy także udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Wybrzeża w strzelectwie sportowym. 27.04 odbyło się strzelanie w trzech postawach, Agnieszka Wleklińska zajęła II miejsce 555 pkt., przegrywając tylko z białorusinką. W kat.jun.mł.Brygida Kędzierska była trzecia 544pkt. 28.04 odbyło się strzelanie z karabinka pneumatycznego nasze juniorki młodsze uplasowały się na III i IV miejscu. Barbara Ptak i Brygida Kędzierska strzeliły po 378 pkt. W kolejnym dniu trzecia z konkurencji strzeleckich 60 leżąc. Pierwsze miejsca wywalczyły Agnieszka Wleklińska 583 pkt., oraz w j.mł. Brygida Kędzierska 581 pkt. W zawodach tych oprócz ekip z Białorusi, Litwy startowali także zawodnicy Kadry Narodowej.
Kolejne zawody w których braliśmy udział to II Runda Pucharu Polski we Wrocławiu w dn. 1 0-13.05. Był to jeden z najlepszych naszych występów.
Karabinek sportowy 3×20: IV miejsce Agnieszka Wleklińska 563 pkt.,V Anna Kardacz 557 pkt., 9 Ewa Kędra 554 pkt., 11 Małgorzata Domagaiska 549 pkt.
W finale Agnieszka zajmujęła II miejsce za A. Hatalską. Sukces tym cenniejszy, że pokonała trzy najlepsze w kraju seniorki łącznie z Renatą Mauer.
Karabinek pneumatyczny: IV Anna Kardacz 388 pkt., VI Ewa Kędra 388 pkt.
W finale, tym razem strzelała Anna Kardacz zajmując 6 miejsce z niewielką stratą, bo 0,8 punktu do drugiej lokaty.
Karabin sportowy 60 l : II Anna Kardacz 587 pkt., IV Agnieszka Wleklińska 585 pkt., 10 Małgorzata Domagaiska 580 pkt., 12 Ewa Kędra 578 pkt.
Trochę słabszy występ Ewy tłumaczyć trzeba tym, że trenowała o wiele za mało, ponieważ przygotowywała się do matury.
W dn.18.20.05 odbywały się Międzynarodowe Zawody w Suhl (Niemcy). Powołanie na ten wyjazd tym razem otrzymała Agnieszka Wleklińska. Jej debiut w Kadrze Narodowej wypadł bardzo dobrze. Dwukrotnie była najlepszą z polskiej ekipy, dwa razy też poprawiała swoje rekordy życiowe. Oto wyniki Agnieszki: 15 miejsce w kpn 389 pkt., 16 w 3×20 565 pkt., 15 w 60 I z wynikiem 577 pkt.
Ostatnia Runda Pucharu Polski została rozegrana w Bydgoszczy. Najlepsze wyniki uzyskały:
E.Kędra II w kpn.391 pkt., 7 była A.Wleklińska 386 pkt. W ksp 3×20 7 miejsce zajęła E.Kędra 553 pkt., 8 M. Domagaiska 552 pkt .60 l V miejsce E.Kędry 583 pkt.
Teraz kolej na eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której finał w tym roku odbędzie się w Poznaniu. Odbyły się dwa starty, pierwszy w Poznaniu w dn.16-20.05. Dobrą dyspozycję potwierdziła Brygida Kędzierska, która dwukrotnie zajęła II miejsce. W ksp 60L uzyskała 584 pkt., w 3x 20 555pkt. W ksp 60 L na 7 sklasyfikowano Krystynę Kędzierską z wynikiem 578 pkt., a na 17 Agnieszkę Mejnę 572 pkt. Na zawodach w Częstochowie w trzech postawach 7 była Krystyna Kędzierska 545 pkt, a w karabinku pneumatycznym 9 miejsce zajęła z wynikiem 378 pkt., Barbara Ptak. Wszystkie zakwalifikowały się do finału Olimpiady.
Mistrzostwa Polski Juniorów w Strzelectwie Sportowym 21-24.06.2001-Zielona Góra.
Startowały w tych zawodach wszystkie nasze juniorki. Od razy trzeba powiedzieć, że bez powodzenia, chociaż osiągały dość wysokie wyniki. Poziom tych mistrzostw był naprawdę bardzo wysoki. Padały na nich wyniki, które na Zawodach o Puchar Świata dawały by miejsca w czołówce.
Karabin pneumatyczny: VI Ewa Kędra 386 pkt.,(finał 101pkt), 8 Agnieszka Wleklińska 386 pkt (finał 93,8-pożyczony karabinek), 11 Małgorzata Domagaiska 383 pkt., Ksp 3x 20 ; 8 miejsce Agnieszka Wleklińska 569 pkt, (finał 90,4), 9 Ewa Kędra 565 pkt., 11 Małgorzata Domagaiska 563 pkt.
Kso 60 L: 10 miejsce Agnieszki Wleklińskiej 588 pkt., 11 Anna Kardacz 586 pkt., 13 Ewa Kędra 585 pkt.
Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn ,Wrocław 28.06-1.07.2001r.
Ksp 60 I: Złoty medal Agnieszka Wleklińska 592 pkt., 12 miejsce Małgorzata Domagaiska 579 pkt.
Kpn: 10 Małgorzata Domagaiska 383 pkt.,12 Anna Kardacz 380 pkt.
Ksp 3×20 : 9 Anna Kardacz 563 pkt.,oraz Agnieszka Wleklińska 563 pkt.

Artykuł z „Gazety Wyborczej” z 30.06. „Złota wKuli”. Paweł Borowicki (Zawisza Bydgoszcz) i Agnieszka Wleklińska (LUKS Kościelec) zostali mistrzami Polski we Wrocławiu.(…) Wleklińska niespodziewanie triumfowała w karabinku sportowym 60 strzałów leżąc. Wystrzelała 592 pkt., tyle samo co Małgorzata Bujak (AZS Częstochowa). Zawodniczka klubu spod Inowrocławia miała jednak lepszą ostatnią serię strzałów i sięgnęła po tytuł. Dopiero szósta była mistrzyni olimpijska a Atlanty i Sydney Renata Mauer-Różańska- gorsza od Wleklińskiej o 10 pkt.
Jeszcze jeden artykuł tym razem z „Przeglądu Sportowego”, też z 30.06.”Sensacja”.
Wrocław, 29.6. Renata Mauer-Różańska nie zdobyła złotego medalu w pierwszym dniu strzeleckich mistrzostw Polski. Nie była też druga i trzecia! W nieolimpijskiej karabinowej konkurencji 60 strzałów leżąc uplasowała się dopiero na szóstym miejscu, przegrywając z mało znaną Agnieszką Wleklińską aż 010 punktów.(…) Nowo kreowana mistrzyni kraju trenuje dopiero od dwóch lat. Szkoli się w niewielkim klubie LUKS Kościelec, którego aż cztery zawodniczki są w kręgu zainteresowań szkoleniowców kadry narodowej. Ma dopiero 18 lat, a do strzelectwa popchnęły ją ponoć rodzinne tradycje. Podczas pierwszej konkurencji Wrocławskich mistrzostw Agnieszka strzelała z pożyczonego godzinę przed rozpoczęciem konkurencji karabinu. Klubu z Kościelca nie stać było na wyposażenie zawodniczki w sprzęt Ueden karabin zabrała inna juniorka, która w tym czasie startowała w międzynarodowych zawodach w Pilźnie). Tyle prasa. Wyjaśnia to w jakiej sytuacji czasem się znajdujemy, posiadając tylko jeden klasowy karabinek. Świadczy to też o klasie Agnieszki, która z karabinka innego typu potrafiła tak dobrze strzelić. Trzeba dodać, że karabinek pożyczył Agnieszce trener kadry narodowej Andrzej Kijowski.
Karabinek o którym była wcześniej mowa (kosztował zresztą 1l000zł), miała na Międzynarodowych Zawodach Nadziei Olimpijskich w Pilźnie, które były rozgrywane w tym samym czasie Ewa Kędra.
W karabinku sportowym 60 I uzyskała taki sam wynik jak Agnieszka we Wrocławiu, 592 pkt. i co też było dużą niespodzianką wygrała tą konkurencję. Były to pierwsze zawody międzynarodowe na których nasza uczennica odniosła tak duży sukces.
Pozostałe wyniki Ewy z zawodów w Pilźnie:3×20 570 pkt., 16 miejsce,kpn 388 i 21 lokata.

W dniach 20-25 lipca odbyły się ostatnie zawody w roku szkolnym 2000/1. Był to finał VII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Strzelectwie „Wielkopolska 2001” w Poznaniu. Do finału zakwalifikowały się wszystkie nasze trenujące w sekcji uczennice z II kI TŻiGD tj.: Brygida Kędzierska, Krystyna Kedzierska, Agnieszka Mejna i Barbara Ptak.
Rewelacyjnie spisała się Brygida Kędzierska, która zdobyła złoty medal w konkurencji 3×20 z wynikiem 558 pkt. Zwycięstwo to jest tym cenniejsze, że ta konkurencja jest w strzelectwie zdecydowanie naj trudniejsza. Po cichu liczyliśmy na to, że Brygida zdobędzie raczej medal w pierwszej konkurencji olimpiady tj. 60 leżąc, (w tej konkurencji jest rekordzistką kraju) ale okazało się, że było jeszcze lepiej. Jak wspomniałem w pierwszym dniu zawodów odbyła się konkurencja 601, po której Brygida odczuwała pewien niedosyt, ponieważ zajęła dopiero 10 miejsce z wynikiem 576 pkt. Postanowiła w następnej konkurencji walczyć „do upadłego” o każdy punkt, co udało jej się znakomicie. Pozostałe dziewczęta też miały podobne do Brygidy rezultaty.
Krystyna Kędzierska była 13 z tym samym rezultatem, a Agnieszka Mejna 16 z wynikiem o punkt gorszym tj.575. W trzecim dniu zawodów odbyło się strzelanie w konkurencji 3×20 gdzie, jak już wspomniałem, wspaniale wypadła Brygida. Dobrze strzeliła także Krystyna Kędzierska, która z wynikiem 548 pkt zajęła 10 miejsce, 22 była Agnieszka Mejna 538 pkt.
W ostatnim dniu zawodów w finale olimpiady startowała Barbara Ptak, niestety bez powodzenia (26 miejsce 364 pkt w kpn) w Grand Prix 8 miejsce w karabinku pneumatycznym ząjęła Brygida Kędzierska z wynikiem 377pkt .
Krótkie podsumowanie: aktualnie w sekcji strzeleckiej szkolnego klubu trenuje osiem dziewcząt; cztery z nich są medalistkami mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych; trzy z nich,prawdopodobnie czwarta już niedługo, należą do kadry narodowej, z czterech pozostałych dwie do kadry woj.kujawsko-pomorskiego; do jednej należy rekord Polski;dwie wyjeżdżały w składzie kadry narodowej na zawody za granicę(jedna te zawody wygrała);Czy może być jeszcze lepiej?
2002r.
Prawdopodobnie może być lepiej, chociaż nie musi. Nowoczesny sprzęt kosztuje bardzo dużo, wyjazdy są coraz droższe a niestety jest na to coraz mniej pieniędzy.
Rok 2002 był dla sekcji strzeleckiej kolejnym „udanym” w dość krótkiej historii naszej szkoły i klubu. Początek był bardzo obiecujący. Agnieszka Wleklińska została powołana na wyjazd zagraniczny, (po bardzo dobrych występach na zawodach klasyfikacyjnych we Wrocławiu i Zielonej Górze, jak pisałem w ” Aktualnościach”, Agnieszka wygrała zawody, wynikiem 394 pkt., i 390 pkt., (poprawiła rekord klubu o 2 punkty>.
Wyniki z roku 2001 przyczyniły się także do tego, że obie z Brygidą Kędzierską znalazły się w gronie laureatów na” Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Inowrocławskiego”.
Agnieszka Wleklińska zajeła drugie miejsce, Brygida Kedzierska była piąta. Później też było nieźle. W kwietniu i w maju dziewczęta zajęły kilka wysokich miejsc na zawodach ogólnopolskich, Agnieszka zaś wyjechała dwa razy z kadrą narodową za granicę. W czerwcu kolejny medal na najważniejszej dla strzelców imprezie i kolejne zwycięstwo w ogólnopolskich zawodach o „Srebrny Muszkiet”, a przede wszystkim udział w Mistrzostwach świata naszei naileoszei zawodniczki Ae:nieszki Wleklińskiei.
Teraz trochę szczegółów. W dniach 24-26.05 tradycyjnie już, w Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski juniorów i tradycyjnie, bo po raz czwarty nie udało się nam zdobyć medalu. Pomimo dobrej formy i odpowiedniego przygotowania Agnieszce Wleklińskiej udało się wejść dwa razy do finału, niestety zabrakło szczęścia, a konkretnie 1 punktu, żeby zdobyć medal. W karabinku sportowym zajęła dwa razy VI miejsce. W konkurencji 60 I z wynikiem 590 pkt., oraz w 3×20 566pkt. Pozostałe dziewczęta zajęły też wysokie miejsca. Anna Kardacz była dwukrotnie 10, 60 l 586 pkt., 3×20 562 pkt.
Brygida Kędzierska była 13 w ksp 60 1585 pkt., Krystyna Kędzierska zajeła podobne miejsce w strzelaniu z trzech postaw z wynikiem 560 pkt. W czerwcu drugi medal „seniorski”, a trzeci w mistrzostwach Polski, zdobyła we Wrocławiu Agnieszka Wleklińska. W dn.7-8.06 odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów, Agnieszka z wynikiem 588 zajęła III miejsce w karabinku sportowym 60 l. Był to bardzo ważny medal, dzięki niemu podjęto decyzję, że Agnieszka pojedzie do LAHTII.
Jak wcześniej wspomniałem, było to bardzo ważne wydarzeniem dla naszej sekcji, tym bardziej, że do tej pory Ewa Kędra i Agnieszka Wleklińska dwukrotnie miały szansę na wyjazdy na Mistrzostwa Europy, ale ich nie wykorzystały. Agnieszka zajęła w Lahtii, w karabinku sportowym co prawda w 31 miejsce, ale udział w takiej imprezie uczennicy z Kościelca to, jeszcze raz trzeba podkreślić, było coś niezwykłego !
Po wakacjach, jak co roku, odbyły się w Tarnowie Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju. Start był wyjątkowo udany, bo dzięki wynikom całej ekipy nasz klub zajął w klasyfikacji końcowej 10 miejsce. W karabinie sportowym 3×20 srebrny medal zdobyła Agnieszka Wleklińska 552 pkt, brązowy medal przypadł Krystynie Kędzierskiej 549 pkt, 4 miejsce zajęła Barbara Ptak 547 pkt, 7 była Anna Kardacz 541 pkt, a 9 miejsce zajęła Brygida Kędzierska. W strzelaniu w pozycji leżącej srebro znowu wywalczyła A. Wleklińska 582 pkt, 8 była A. Kardacz 574 pkt, lOK. Kędzierska i B. Kędzierska 572 pkt. W karabinku pneumatycznym złoto ustrzeliła A Wleklińska 388 pkt. 5 miejsce zajęła B. Ptak 377 pkt, kolejne 6 miejsce dla A. Kardacz, która z osiągnęła identyczny wynik.
Poziom strzelectwa podnosił się systematycznie, szczególnie było to widoczne w konkurencji „karabinek pneumatyczny”. Producenci wprowadzali nowe modele karabinków na sprężone powietrze, niestety na taki sprzęt nie było pieniędzy a obiecanki niektórych „ważnych osób” kończyły się tylko na deklaracjach. W zawodach klasyfikacyjnych w strzelaninach z broni pneumatycznej, które odbyły się w grudniu we Wrocławiu A. Wleklińska z wynikiem 386 była 12, A. Kardacz 384 zajęła 15 lokatę. Zwyciężczynie w tych zawodach osiągały rezultaty 396 i 395 pkt! W drugim dniu strzelań Agnieszka i Ania strzelając 384 i 383 pkt uplasowały się na 19 i 20 miejscu. Miłym akcentem zakończył się ten bardzo udany sezon, bowiem na mistrzostwach okręgu kujawsko – pomorskiego w konkurencji Kpn 40 I miejsce zajęła Barbara Ptak, 383pkt a druga była z tym samym wynikiem A. Wleklińska.
Wspomniałem już o nowych typach broni, teraz czas wspomnieć o reorganizacji szkolnictwa, bo miało to bezpośredni wpływ na „przyszłość” strzelectwa w naszej szkole. Po pierwsze pojawiły się gimnazja ( młodzież trafia do szkół ponadgimnazjalnych rok później, rok później rozpoczyna też treningi), nauka w szkołach średnich uległa automatycznie skróceniu, mamy więc cały rok treningu mniej i w zasadzie nie ma już szans na dogonienie poziomu zawodników trenujących w klubach już od I lub II klasy gimnazjum. W kolejnych latach musieliśmy także znacznie ograniczyć liczbę startów w zawodach ogólnopolskich, koncentrując się od roku 2004 na zawodach szkolnych.

Oprac. Jarosław Cichowski