Świetlica – koło teatralne i zespół muzyczny

We wrześniu 2002r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu powstała świetlica szkolna. Jednostka ta, oprócz realizacji statutowo przyjętych zadań opiekuńczo-wychowawczych, realizuje również zadania z zakresu organizacji czasu wolnego i rozwijania zainteresowań uczniów. Działalność ta polega przede wszystkim na prowadzeniu kół zainteresowań: koła teatralnego oraz zespołu wokalno-muzycznego.

Koło teatralne

W dniu 27 listopada 2002r. w świetlicy szkolnej ZSP w Kościelcu zostało utworzone koło teatralne „Ananasy z I klasy”, w skład którego weszli uczniowie ówczesnej klasy IB TŻGD: Paulina Głowacka, Daria Kimak, Dorota Łybek, Łukasz Lamański, Mateusz Mazurowski, Danuta Zielińska, Rafał Jakóbczyk, Mateusz Gołębiewski, Agnieszka Dolot, Anna Rębas, Bartek Frąckowiak, Hanna Szymańska; klasy IIIA LO: Przemysław Magda, Przemysław Mejna, Anna Pankowska; klasy III TR: Paweł Małek. W roku szkolnym 2003/2004 do zespołu teatralnego doszli także uczniowie ówczesnej klasy IA TŻGD- Marcin Popielarz, Piotr Kubiak, Łukasz Kalka, Rafał Giża, oraz klasy IC TŻGD – Michał Bokwa. Od tegoż też roku, oprócz zmian osobowych w teatrze, zmianie ulegała również nazwa koła – z „Ananasy z I klasy” na „Tespis”, a w ostateczności przyjęto nazwę „Grupa Anonimowych Aktorów”. Wiele z przygotowanych i wystawionych spektakli teatralnych powstało przy współudziale nauczycieli ZSP w Kościelcu – polonistów, historyków, pedagoga szkolnego, wychowawców internatu, księdza.
Od początku swej działalności koło teatralne przygotowało i wystawiło wiele „sztuk teatralnych”, które obejrzeli zarówno uczniowie naszej placówki, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kościelcu, mieszkańcy Kościelca, mieszkańcy Inowrocławia, jak również młodzież z Bursy nr 1 w Inowrocławiu. Tematyka przedstawień jest rozmaita: święta kościelne, święta państwowe, uroczystości szkolne i inne.
Od roku 2002 publiczność miała możliwość obejrzeć następujące spektakle:
.    Przedstawienie andrzejkowe „Św. Andrzeju, dać znać co mnie czeka”;
.    Jasełka „Twoje Betlejem”;
.    Przedstawienie walentynkowe „W okowach miłości”;
.    Przedstawienie z okazji Dnia Kobiet „Kosmici na ziemi”;
.    Przedstawienie dot. Tematyki uzależnień „Narkomania, czyli rzecz o smutku młodości”;
.    Przedstawienie z okazji Święta Ludowego w Kościelcu i zakończenia roku szkolnego „Z wizytą”;
.    „Jasełka 2003”;
.    Przedstawienie walentynkowe „Świtezianka”;
.    Przedstawienie z okazji pierwszego dnia wiosny „Dorośli są bardzo dziwni”;
.    Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z pokazem mody;
.    Kabaret z okazji Mikołajek szkolnych.
W grudniu 2004r. koło teatralne wzięło udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodzieżowych Sztuk Teatralnych – Konkursie na realizację Sztuki Teatralnej dotyczącej tematyki HIV/AIDS oraz uzależnień. Również w miesiącu maju i czerwcu 2005r. teatr szkolny wziął udział w Przeglądzie Teatrów Ulicznych w Pakości i Brodnicy zdobywając wyróżnienia.

Zespół wokalno-muzyczny „De-nim”

Od listopada 2004r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu działa także zespół wokalno-muzyczny „De-nim”, w skład którego wchodzą uczniowie klas TŻGD: Katarzyna Szymczak, Marta Gwincińska, Ilona Grzelak i Michał Bokwa. Zespół ten oprócz uświetnienia rozmaitych imprez szkolnych bierze także aktywny udział w różnego rodzaju konkursach muzycznych. Zespół, często przy współudziale innych uczniów naszej szkoły, występował w następujących imprezach szkolnych:
.    Coroczne koncerty kolęd z okazji świąt Bożego Narodzenia;
.    Coroczne rekolekcje wielkopostne;
.    Walentynki;
.    Rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego;
.    Dzień Edukacji Narodowej;
.    Uroczystość Nadania Szkole Imienia Jana Pawła II;
.    Andrzejki szkolne;
.    Mikołajki szkolne;
.    Odsłonięcie tablicy pamiątkowej;
Zespół wystąpił również w następujących imprezach zewnątrz-szkolnych:
.    Rekolekcje wielkopostne w Kruszwicy;
.    Eliminacje do Kujawsko-pomorskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Inowrocławiu i Nowej Wsi Wielkiej;
.    Festiwal Piosenki Religijnej w Nowej Wsi Wielkiej;
.    Występ podczas Mszy Św. dla maturzystów na Jasnej Górze;
.    Występ w Nowej Wsi Wielkiej podczas obchodów I rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Zarówno teatr szkolny jak i zespół wokalno-muzyczny działa pod kierunkiem pedagoga – wychowawcy świetlicy mgr Beaty Zientarskiej.

Oprac. Beata Zientarska