Współpraca z Holendrami

KEMPELANT W BLADEL / ZSCKR W KOŚCIELCU 1992 – 2001

Na początku współpracy kilku nauczycieli naszej szkoły pojechało do Holandii. Wrócili pełni wrażeń i zadowoleni. Potem od 29.09 do 04.10 1992r. gościliśmy grupę nauczycieli z Holandii. Goście oprócz szkoły zwiedzili Toruń, Bydgoszcz, Poznań. Byli pod urokiem tych miast, szczególnie Torunia. Efektem wizyty była propozycja wyjazdu uczniów z Kościelca na praktykę do Holandii.

Przyjacielem naszej szkoły stał się Jan Brens i jego żona Agnes. Uczniowie zawdzięczają jemu wyposażenie sal lekcyjnych – ławki, krzesła, szafy, komputery, sprzęt elektroniczny, kabiny do spawania i spawarki.

Sam mówi, że sympatię do Polski poczuł, gdy był niespełna trzyletnim dzieckiem. Wówczas w jego rodzinnym domu stacjonowali pancerniacy generała Maczka.

Z inicjatywy Jana Dankowskiego – dyrektora szkoły w Kościelcu Jan Brens został laureatem „Frienda ’94”. „Friend” – brązowa statuetka przyznawana cudzoziemcom, którzy bezinteresownie pomagają ludziom i instytucjom.

Od 1993 organizowane są wyjazdy naszych uczniów na praktyki do farm holenderskich kolegów. W rewanżu oni przyjeżdżają do polskich gospodarstw. Jeden z holenderskich nauczycieli Joop Klaassen powiedział: „Jesteśmy mile zaskoczeni polską gościnnością, obfitą kuchnią oraz zaangażowaniem nauczycieli i uczniów z Kościelca, którzy starali się urozmaicić nasz pobyt w Waszym kraju.”.

W Bladel powstał fundacja na rzecz pomocy szkole w Kościelcu. Dużą ofiarnością wykazali się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Zorganizowali kiermasz, na którym sprzedawano prace młodych Holendrów. Ponadto odbył się rajd rowerowy, z którego cały dochód przeznaczono na konto fundacji. Razem zebrano 30 tys. złotych. Dnia 04.05 2000r. gościł w naszej szkole dyrektor Jan Brens. Złożył na ręce dyrektora Jana Dankowskiego czek o wartości 30 tys. złotych. Środki pochodzące z Holandii przeznaczone zostały w całości na dokończenie budowy szkolnej stołówki.

Współpraca z Holendrami z Bladel rozwija się, a społeczność szkoły w Kościelcu jest zadowolona z takiego partnera – przyjaciela.

oprac. Regina Dankowska