OFERTA EDUKACYJNA DLA UCZNIÓW OBCOKRAJOWCÓW W ZAKRESIE KSZTAŁCENIA NA POZIOMIE SZKOŁY ŚREDNIEJ
W ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W KOŚCIELCU
Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu, Kościelec 125 88-170 Pakość przedstawia ofertę w zakresie kształcenia uczniów obcokrajowców w Polsce.
Dla młodzieży nie będącej obywatelami polski proponujemy rozpoczęcie nauki razem z polskimi kolegami w wybranym przez siebie zawodzie: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i technik żywienia i usług gastronomicznych.
W trakcie nauki będzie dodatkowo prowadzony nieodpłatnie kurs języka polskiego.
Uczeń w czasie pobytu w Polsce związanego z realizacją nauki w naszej szkole ma przedzielonego opiekuna prawnego z pośród nauczycieli naszej szkoły.
Dane o szkole:
- Lokalizacja szkoły:
Kościelec 125, 88-170 Pakość
www.koscielec.pl - Poziom kształcenia – technikum dla młodzieży
- Okres kształcenia – 4 lata
- W czasie kształcenia uczniowie będą realizowali program kształcenia ogólnego i zawodowego obowiązujący dla uczniów technikum. Dodatkowo dla ułatwienia adaptacji pomocy w nauce będą realizowane dodatkowe lekcje z języka polskiego.
- W programie technikum uczniowie uczą się języka angielskiego oraz drugiego języka według własnego wyboru: język rosyjski lub język niemiecki.
- Dla uczniów mających trudności w nauce będą zorganizowane dodatkowe zajęcia umożliwiające usunięcie trudności edukacyjnych.
- Absolwent technikum otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz ma prawo do przystąpienia do egzaminu maturalnego oraz do państwowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Egzaminy te zorganizowane są w szkole do której uczęszcza uczeń.
- Uczeń, który zdał egzamin zawodowy otrzymuje państwowy dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz tytuł technika , a także suplement do dyplomu potwierdzający uzyskane kwalifikacje na terenie Unii Europejskiej.
- Po uzyskaniu świadectwa maturalnego absolwent może kontynuować naukę na uczelniach wyższych w Polsce lub podjąć pracę na terenie Polski, Unii Europejskiej lub własnego kraju.
- W zawodzie technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczniowie realizują bezpłatnie kurs prawa jazdy kategorii T ( ciągnik), a uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki również kategorii B (samochód osobowy). Po zdaniu egzaminu państwowego uzyskuje prawo jazdy uprawniające do kierowania ciągniki rolniczymi i samochodami osobowymi. Prawo jazdy może być wydane w formie dokumentu międzynarodowego.
- Kształcenie praktyczne realizowane jest w pracowniach szkolnych oraz w zakładach pracy.
- Szkoła posiada w pełni przygotowane pracownie oraz profesjonalną kadrę pedagogiczną.
- Lekcje i zajęcia praktyczne realizowane są przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku.
Warunki zamieszkania:
- Uczniowie będą mieszkali razem z polskimi kolegami w internacie
- Zakwaterowanie w internacie w pokojach 2 i 3 osobowych z własnym węzłem sanitarnym (WC i kabina prysznicowa)
- W internacie funkcjonuje własna kuchnia i stołówka zabezpieczająca wyżywienie dla jego mieszkańców przez 7 dni w tygodniu.
- Mieszkańcy internatu będą mogli korzystać nieodpłatnie z internetu, sali gimnastycznej oraz lekcji tenisa.
- Uczniowie mieszkający w internacie będą objęci całodobową opieką osób dorosłych wychowawców i pracowników szkoły oraz będą mieli zabezpieczony dostęp do opieki medycznej.
Wymagania dla kandydatów:
- Świadectwo ukończenia IX klasy szkoły na Ukrainie wraz z tłumaczeniem na język polski.
- Wiek poniżej 18 lat w roku rozpoczęcia nauki w Polsce.
- Dokumenty potwierdzające prawo pobytu w Polsce (paszport, wiza)
- Przestrzeganie prawa obowiązującego uczniów w szkołach w Polsce.
- Kopia aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem na język polski.
- Pisemne oświadczenie rodzica o przekazaniu opieki prawnej nad uczniem wskazanemu przez dyrektora szkoły nauczycielowi.
- Oświadczenie rodzica o zabezpieczeniu środków na utrzymanie ucznia w Polsce.
Finansowanie:
- Kształcenie w szkole jest bezpłatne.
- Egzaminy organizowane w ramach procesu kształcenia są również bezpłatne.
- Płatny jest nieobowiązkowy egzamin na prawo jazdy kat. T i B.
- Uczniowie korzystają bezpłatnie z wszystkich obiektów i wyposażenia szkoły na takich samych zasadach jak uczniowie z Polski.
- Uczniowie pokrywają obowiązkowo koszty związane z wyżywieniem oraz zamieszkaniem w internacie ( około 450 zł na miesiąc) i ubezpieczeniem zdrowotnym.
W ramach opłaconego ubezpieczenia zdrowotnego uczniowie obcokrajowcy korzystają nieodpłatnie z podstawowej opieki medycznej na takich samych zasadach jak Polacy.
Ubezpieczenie to nie obejmuje kosztu zakupu leków.
www.koscielec.pl
Osoby do kontaktu:
Karol Błażejczak – dyrektor:
tel.+48 510 402 728
e- mail: karol_blazejczak@o2.pl
Małgorzata Markiewicz – kierownik szkolenia praktycznego
Tel. + 48 660 710 535
e-mail: malgosiamarkiewicz@wp.pl