Sukces uczennic z ZSP Kościelec

Sukces uczennic z ZSP Kościelec

W dniu 8 grudnia w murach Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, odbył się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, w której udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych. Zasadniczym celem Olimpiady, która organizowana jest po raz drugi, jest popularyzacja wiedzy na temat systemu obronności RP, powinności obronnych władz samorządowych, instytucji i obywateli oraz powszechnej samoobrony i ochrony cywilnej. Ponadto, Olimpiadzie przyświeca idea szerzenia postaw patriotycznych w myśl zasady, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo własne, innych ludzi i ojczyzny jest patriotycznym obowiązkiem każdego człowieka. Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie, już od pierwszego etapu musieli zmierzyć się z zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa narodowego, stosunków międzynarodowych, prawa humanitarnego, ochrony ludności, czy pierwszej pomocy w przypadkach nagłych. Stały program Olimpiady w tym roku został wzbogacony o tematy dotyczące NATO. Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności składa się z trzech etapów. W zawodach na szczeblu szkolnym, które miały miejsce w październiku, mogła uczestniczyć nieograniczona liczba uczniów. Etap polegał na wykonaniu eseju, filmu, nagrania audio, fotoreportażu na jeden z tematów podanych przez organizatora. Drugi etap konkursu odbył się w 16 uczelniach wyższych jednocześnie. Na olsztyńskiej uczelni rywalizowało ze sobą 60 uczniów z okręgu warmińsko – mazurskiego i kujawsko – pomorskiego. Dla uczestników przygotowano test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie, obronności, na którego rozwiązanie organizatorzy przewidzieli 60 minut.

Z naszej placówki do etapu okręgowego zakwalifikowały się uczennice: Joanna Pawlak kl. II A LO, Katarzyna Szczecina kl. II B LO oraz Agata Dziuba kl. III LO.

Na teście najlepiej wypadła uczennica klasy maturalnej Agata Dziuba, która znalazła się w najlepszej dziesiątce uczestników i będzie reprezentować ZSP Kościelec wiosną na Uniwersytecie Warszawskim na etapie centralnym Olimpiady. Uczennice z klas licealnych przygotowywały się do Olimpiady pod kierunkiem opiekuna klas mundurowych Mariusza Stefaniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *