Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska zaprasza na Festiwal Kulinarny „Smaki Powiatu”, który odbędzie się już jutro, 18 września br. w godz. 12.00-14.00 na terenie ogrodu powiatowego muzeum przy ul. Solankowej 33.
W programie promocja książki „Smaki Powiatu”, czyli wydawnictwa, które powinna mieć każda kujawska gospodyni! Prezentowane są tam sprawdzone przepisy przygotowane przez stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich z Powiatu Inowrocławskiego (z Pierania, Gminy Inowrocław, Złotnik Kujawskich, Słońska, Ludziska, Sławska Wielkiego, Rojewa, Pławina, Olszewic), Starostę Inowrocławskiego oraz uzdolnioną kulinarnie nastoletnią Jagodę Łaganowską. Książkę będzie można zdobyć podczas kulinarnych quizów.
Podczas festynu swoje wypieki zaprezentują stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich z terenu Powiatu, a ich wyroby będzie można kupić. Smakołyków będzie mnóstwo: szare kluski z krychaną marchwią, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie, kapuśniak, żur, schab z pieczarkami, kwas na żeberkach, chleb domowy ze smalcem, pizzerinki, potrawy z dynią: chleb, zupa, omleciki i konfitura. Będą też burgery, sznycle ze śliwką, pierogi z podgrzybkami, gołąbki, kwas na ogonie wieprzowym, chałki Tereni, rosół gołębi z makaronem, ślepy śledź, dynia w słoiczkach, ciasta: kręcone z owocami, jabłecznik na kruchym cieście, marchewkowe, drożdżówka, jogurtowe, beza z owocami, tort chlebowy z kremem orzechowym.Równie ciekawą ofertę kulinarną zapewnią klasy o profilu gastronomicznym z powiatowych szkół ponadpodstawowych z Inowrocławia, Kruszwicy i Kościelca. Skosztować będzie można m.in. klusek ziemniaczanych z kapustą i boczkiem, żurku, chleba ze smalcem i ogórkiem, powideł, placka drożdżowego ze śliwkami, barszczu z uszkami. Szkoły będą też sprzedawać przygotowane potrawy.Będą też pokazy i warsztaty kulinarne, np. pokaz robienia kiszonek, robienia ozdób cukrowych i składania serwetek.
Jagoda Łaganowska, zwyciężczyni telewizyjnego programu kulinarnego, poprowadzi warsztaty kulinarne dekorowania babeczek. Skorzystać mogą z nich dzieci i dorośli.Porady dietetyczne poprowadzą Katarzyna Buszkiewicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz Anna Florczyk z Zespołu Szkół Kazimierza Wielkiego z Kruszwicy o tym dlaczego warto jeść kiszonki i jaką dietę stosować w okresie jesiennym, aby uchronić nasz organizm przed chorobami.Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprosi na szereg swoich atrakcji: mielenie ziarna na mąkę w starożytnych żarnach, pieczenie podpłomyków, gotowanie kaszy z okrasą, kociołek archeologa, wspólne malowanie witraża, wyplatanie wonnych miśków z siana. Atrakcją dla najmłodszych będą pokazy Bractwa Wojowników Kruki.Ze sceny popłyną piękne piosenki w wykonaniu dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Kusocińskiego. Zatańczą też taniec sobótkowy. MDK zaprosi do uczestniczenia w warsztatach zdobienia serwetkami oraz na malowanie portretów.Podczas festynu, mieszkańcy Powiatu, którzy nie dopełnili obowiązku spisowego będą mieli taką okazję w specjalnie przygotowanym namiocie.
Będzie pysznie! Zapraszamy!
Impreza odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizatorem festynu jest Powiat Inowrocławski, Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka.