Pierwsze Certyfikaty MON i kolejny pilotaż klas wojskowych z ZS Kościelec

Pierwsze Certyfikaty MON i kolejny pilotaż klas wojskowych z ZS Kościelec

W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu absolwenci klasy III liceum ogólnokształcącego o profilu sportowo – obronnym odebrali Certyfikaty ukończenia II edycji Programu Pilotażowego Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.

– To bardzo ważny dzień dla naszych absolwentów, ponieważ wraz ze świadectwem ukończenia szkoły, odebrali zaświadczenia i certyfikaty dające im wymierne korzyści. Jakie? Wśród najważniejszych warto wymienić: możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, pierwszeństwo w trakcie naboru do wszystkich rodzajów służby wojskowej, przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach – dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych – wymienia dyrektor szkoły Karol Błażejczak

Szkoła posiada bardzo dobrą bazę szkoleniową: pracownie dydaktyczne, sale gimnastyczne, boisko szkolne, internat ze stołówką, siłownię, krytą strzelnicę pneumatyczną i kulową, teren zielony, co niewątpliwie sprzyjało realizacji zadań teoretycznych i praktycznych z przedmiotu Edukacja wojskowa. Ponadto dzięki otrzymanym dotacjom z Ministerstw Obrony Narodowej i wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu udało nam się w sposób znaczący rozwinąć bazę dydaktyczną, dzięki czemu dysponujemy teraz nowoczesnym, w pełni profesjonalnym sprzętem – komentuje Mariusz Stefaniak – koordynator klas wojskowych

Program MON dedykowany jest uczniom klas wojskowych. W każdej edycji nauka w ramach projektu odbywa się przez dwa lata. Projekt ma formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci pięciodniowego obozu szkoleniowego w warunkach poligonowych.  Łącznie to 185 godzin lekcyjnych realizowanych w formie innowacji pedagogicznej, w ramach przedmiotu Edukacja wojskowa. Powyższe zajęcia odbywają przy wsparciu tzw. patronackich jednostek wojskowych ( w przypadku ZS Kościelec jest to 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny) i instytucji podległych MON, w formie wsparcia pozafinansowego w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz zajęć w szkole.

Mimo rozdanych certyfikatów to nie koniec programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” w kościeleckim liceum. W roku szkolnym 2019/2020 do projektu zakwalifikowała się kolejna klasa – II LO, a kilka dni temu otrzymaliśmy informację, iż w roku szkolnym 2020/21 swoją przygodę z IV edycją programu rozpocznie klasa IA LO.

Organ prowadzący szkołę – Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu wystąpiło także z wnioskiem o uzyskanie zgody od Ministra Obrony Narodowej na otwarcie w nowym roku szkolnym Oddziału Przygotowania Wojskowego. Jest to nowa forma funkcjonowania klas wojskowych wspieranych przez ministerstwo, będąca odpowiedzią na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *